zadbane-paznokcie

Pilnik – nie ma kobiety, która nie znałaby tego przedmiotu i nie miała go w swojej kosmetyczce. Choć ich wariantów jest dużo, zazwyczaj mają podobny kształt i jedno działanie- przywracają naszym paznokciom pożądany kształt. Wybierany wedle naszych osobistych preferencji, choć nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czy będzie on dla nas właściwy, czy nie. Choć istnieje mit, mówiący o tym, że pilnik, niezależnie od jego rodzaju niszczy nasze paznokcie, to trafny jego dobór i umiejętne używanie znacznie poprawią kształt i formę naszego paznokcia. należy jedynie zapoznać się z jego rodzajami i wybrać ten, który najcelniej trafi w nasze preferencje. Nie zapomnijmy także o tym, żeby wcześniej zerknąć na nasze paznokcie, bowiem ich forma także podpowie nam, na jaki rodzaj ostatecznie się zdecydować.

Rodzaje pilników do paznokci

Podstawową kwestią, jaka dzieli pilniki, jest ich ziarnistość, czyli ilość ziarenek przypadających na określoną powierzchnię omawianego przyrządu. Warto wiedzieć, że mała ziarnistość pilnika nada się do sztucznych paznokci, natomiast do naturalnej płytki warto użyć pilnika o ziarnistości powyżej 240.

Pilniki o ziarnistości powyżej 460 doskonale się sprawdzą do polerowania płytki paznokcia. pilnik gruboziarnisty, czyli mający między 80, a 100 ziarenek na 1 cm kwadratowy, jest przeznaczony do ściągania sztucznych paznokci. Jest bardzo ostry, jego właściwości porównuje się do papieru ściernego, dlatego też należy mieć doświadczenie w posługiwaniu się tego rodzaju pilnikiem.

Pilnik średnioziarnisty, o gradacji między 100, a 180 jest przeznaczony do dbania o naturalną płytkę paznokcia. Spotykany jest najczęściej w każdej drogerii. Nadaje się również do piłowania na żelach i akrylach.
Pilnik drobnoziarnisty, o gradacji między 240, a 500 nadaje się do polerowania płytki paznokcia, a także obróbki żeli i akryli. Oprócz podziału pilników ze względu na moc i przeznaczenie, możemy je rozróżnić także za pomocą materiału, z którego zostały wykonane.

Najczęściej spotykaną wersją są pilniczki metalowe. Choć są najczęściej spotykanie, budzą najwięcej kontrowersji, bowiem istnieje pogląd, że taki pilnik niszczy płytkę paznokcia. Jest to prawda, metalowe pilniki nie nadają się do cienkich, słabych paznokci, dodatkowo je niszcząc. Do ich zalet należy wytrzymałość, bowiem nie niszczą się tak jak pozostałe.

Wersja papierowa pilnika jest równie często spotykana. Jest to delikatniejszy wariant pilnika, który z powodzeniem można stosować do słabszych paznokci oraz do polerowania płytki. Jednak wiele użytkowniczek tego rodzaju pilnika z pewnością zauważyło, że jego wytrzymałość jest znacznie krótsza i należy go zdecydowanie częściej wymieniać.
Jest jeszcze pilnik wykonany ze szkła. Jest to najczęściej drobnoziarnista wersja pilnika.

Ze względu na swoją delikatność najbardziej nada się do kruchych, słabych paznokci, chociaż należy nastawić się na dłuższą pracę związaną z nadawaniem kształtu. Jeśli chodzi o trwałość, to jest ona pośrednia- pomiędzy metalowym, a papierowym pilnikiem.

Jest jeszcze jedna kwestia – ze względu na tworzywo, z którego został wykonany ten właśnie pilnik należy uważać, aby nie pękł, bowiem może spowodować dodatkowe skaleczenia.

Co z kształtem?

Zasadniczo kształt pilniczka nie ma większego wpływu na kształt naszych paznokci czy komfort pracy z tym narzędziem. Istnieje pogląd, że wygiętym pilnikiem łatwiej dotrze się w boczne krawędzie paznokcia, bez uszkodzenia skórek, jednak jest to często kwestia indywidualna. Niezależnie od naszych preferencji warto jest zawsze mieć przy sobie małą wersję pilniczka, która uchroni nas od wielu nieprzyjemnych sytuacji, kiedy nie mamy pod ręką właściwego sprzętu.

Coś dla amatorek paznokci

Historia pilniczka jest zapewne długa, bowiem trudno przypomnieć sobie jeden moment, kiedy to potrzebne narzędzie znalazło się w posiadaniu każdej kobiety. Coraz więcej kobiet stawia na ładne, zadbane paznokcie, jednak pilniczek daje nam coś więcej. Niezależnie bowiem od rodzaju manicure, jaki preferujemy, pilnik pomaga zwalczyć nam podstawowe problemy z paznokciami. To on dba o właściwy kształt paznokcia i walczy z wszelkimi problemami z płytką, jak chociażby nieplanowana zadarcia. Dlatego też przedmiot ten można znaleźć w każdej kobiecej kosmetyczce, w torebce czy portfelu.

Dla amatorek gadżetów także się coś znajdzie, bowiem ilość rodzajów i form pilniczków jest dość spora i na rynku pojawiają się nowe wersje tego przedmiotu. Pilniki mają za zadanie nadać pożądany kształt naszym paznokciom, ale również pomagają zmatowić naszą płytkę lub pozbyć się sztucznego manicure. Jak więc widać, ich zadanie jest dość ważne, bowiem stanowi podstawę każdego zabiegu związanego z paznokciami. Dlatego też pilniczek stał się synonimem kosmetyczki oraz amatorek zdrowych, ładnych, zadbanych paznokci.

Kto pomoże w wyborze?

Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj pilniczka sprawdzi się w przypadku twoich paznokci, skorzystaj z porady kosmetyczki lub doradcy w drogerii. One pomogą ci znaleźć taki rodzaj pilniczka, który wydobędzie piękno twoich paznokci i dodatkowo ich nie zniszczy.