stopy-pedicure

Pedicure jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych, szczególnie w sezonie letnim. Jest to spowodowane częstym odsłanianiem naszych stóp, dlatego też chcemy dobrze się czuć z własnymi stopami. Dobrze jest jednak dbać o nie cały rok, chociażby dlatego, że wówczas będzie je łatwiej wypielęgnować przed zbliżającym się latem. Zabieg pielęgnujący stopy, podobnie jak tradycyjny manicure, można wykonać w domu, jednak warto mieć do tego celu specjalne akcesoria, które pomogą nam doprowadzić nasze stopy do ładu.

Co jest nam potrzebne do domowego pedicure?

Ilość potrzebnych do tego zabiegu akcesoriów jest trochę długa, jednak do podstawowego wykonania zabiegu wystarczą najprostsze przedmioty które można znaleźć w wielu sklepach. Do zabiegu manicure niezbędne są takie przedmioty, jak cążki do skórek i paznokci, oliwka do skórek, płyn zmiękczający skórki, patyczki do ich odsuwania, zestaw pilników do pięt i reszty stóp, a także waciki, separatory, miskę czy płyn do dezynfekcji skóry.

Mówiąc o misce, dobrze jest mieć naczynie przeznaczone specjalnie do tego zabiegu, aby zapobiec ewentualnemu roznoszeniu się bakterii. Opcjonalnie, w przypadku posiadania dużych zgrubień na piętach warto zaopatrzyć się we frezarkę. W drogeriach oraz hurtowniach kosmetycznych można znaleźć taki sprzęt przeznaczony do użytku domowego, co z pewnością ułatwi nam domowe wykonywanie zabiegu.

Jak wykonać pedicure?

Podobnie jak w przypadku klasycznego manicure, całą pracę przy stopach zaczynamy od dezynfekcji skóry stóp, a następnie przygotowanie paznokci u stóp do dalszych zabiegów. Jeśli jest, to zmywamy lakier z paznokci.

Kolejnym krokiem jest kąpiel w preparacie zmiękczającym, co ułatwi usunięcie skórek. Ważne jest dokładne osuszenie całych stóp, również w przestrzeni międzypalcowej. Wówczas przychodzi pora na zajęcie się paznokciami, które należy odpowiednio przyciąć i opiłować. Należy przy tym pamiętać, że paznokci nie należy obcinać za bardzo, może to bowiem spowodować wrastanie paznokcia w tkankę.

Odpowiedni kształt paznokcia osiągniemy za pomocą opiłowania paznokci. Wówczas należy zająć się skórkami, czyli nałożyć na nie preparat zmiękczający, a następnie skutecznie ich usunięcie za pomocą patyczków oraz cążek do skórek. Kolejnym krokiem niech będzie usunięcie zrogowaciałego naskórka za pomocą pilnika lub frezarki. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od naszych preferencji oraz stanu stóp. Po usunięciu zbędnego naskórka należy wykonać peeling stóp, co pozwoli dokładniej pozbyć się resztek naskórka oraz wpłynie na jakość naszej skóry.
Etapem finalnym będzie nałożenie kremu do stóp, po czym można przejść do pielęgnacji paznokci.

Po usunięciu zbędnego naskórka należy odtłuścić płytki paznokci i pomalować je na dowolny, wybrany przez siebie kolor. Zwieńczeniem tego będzie aplikacja oliwki na skórki wokół paznokci. Zabieg należy powtarzać cyklicznie, na początku spokojnie co dwa, trzy tygodnie. Warto pamiętać, że na kondycję naszych stóp wpływa odpowiednia pielęgnacja przez cały rok, co pozwoli cieszyć się pięknymi stopami zwłaszcza w okresie letnim, kiedy wystawiamy je na widok. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z kosmetyczką, w razie obaw o stan zdrowotny stóp czy paznokci należy udać się do podologa, czyli lekarza specjalizującego się w leczeniu stóp.

Pedicure klasyczny, a biologiczny

Jak w przypadku innych zabiegów związanych z paznokciami, także sam pedicure występuje w kilku odmianach. Oprócz klasycznej wersji tego zabiegu, opisaną powyżej, znaleźć można również biologiczną odmianę. Jest to bardzo podobna forma zabiegu na stopy, z tą różnicą, że do jego wykonania wykorzystuje się naturalne przedmioty, takie jak patyczki z drewna pomarańczowego, rezygnując z metalowych cążek czy innych przedmiotów, które nie pochodzą z natury. W takim przypadku skórek się nie obcina, a jedynie usuwa. Jest to z pewnością mniej inwazyjna metoda dbania o stopy i paznokcie stóp, którą również można wykonać samodzielnie w domu.

Jakie kosmetyki wykorzystać do domowego pedicure?

Stopy są bardziej wymagającą częścią ciała, dlatego też wykonując na nich specjalne zabiegi warto jest zaopatrzyć się w kosmetyki stworzone specjalnie do stóp właśnie. Robiąc zabieg z paznokciami, niezależnie czy u stóp czy u dłoni powinno się mieć specjalne akcesoria czy kosmetyki, takie jak chociażby oliwka do skórek. Mówiąc jednak o pielęgnacji stóp, warto zainwestować w specjalną linię kosmetyków, takich jak peeling, maska czy krem. Jest to szczególnie przydatne, bowiem specyfiki do stóp zapewnią nam nie tylko pielęgnację, ale również zniwelują problemy tej części ciała, takie jak odciski, zgrubienia, zrogowaciały naskórek czy pęknięcia. Podobnie jak w innych przypadkach, także zabiegi związane ze stopami dają największe rezultaty, kiedy są regularnie powtarzane. Należy pamiętać o tym, że w razie wszelkich ran na stopach należy bezwzględnie powstrzymać się przed jakimikolwiek zabiegami kosmetycznymi, gdyż mogą one zaszkodzić skórze stóp.