kobiecie-paznokcie

Paznokcie żelowe są estetyczne, wytrzymałe i długo utrzymują się na paznokciach. Ich prawidłowe wykonanie wymaga jednak wprawy i umiejętności.

Lampa lampie nierówna

Początkujące stylistki paznokci skarżą się niekiedy, że mimo długotrwałego naświetlania w lampie, żel nadal pozostaje płynny. Zazwyczaj taki stan rzeczy ma jedną, wspólną przyczynę – nieodpowiednią lampę.

Żele do paznokci i lakiery hybrydowe składają się z nowoczesnych polimerów, które utwardzają się pod wpływem światła. Każdy polimer tego typu jest przeznaczony do utwardzania w określonym spektrum naświetlania. Każdy producent pisze swoim produktom odpowiednią specyfikację z wymaganiami co do naświetlania i utwardzania. Problematyczne jest to, że zazwyczaj w domu lub salonie kosmetycznym mamy wiele lakierów o różnym czasie naświetlania a tylko jedną lampę. Można ten kłopot wyeliminować pracując na sprzęcie i produktach jednej firmy. Ale jeśli chcemy użyć innych produktów może pojawić się problem.

Kiedy żel zostaje płynny

brazowy-zel-do-paznokciDecydując się na stylizację paznokci za pomocą żelu, trzeba wiedzieć, że żel zazwyczaj nie utwardza się w lampach typu LED. Niektórzy producenci wypuścili na rynek żele utwardzane światłem ledów, ale taka możliwość jest wtedy wyraźnie zaznaczona na opakowaniu żelu. Do utwardzenia żelu do stylizacji co do zasady potrzebna jest lampa UV. Sprawdzają się także lampy CCFL UV, ale w tym wypadku należy uważnie i indywidualnie dobrać czas naświetlania. Dzieje się tak dlatego, że światło LED ma inne spektrum fali niż wymagają polimery zawarte w żelu. Z tego samego powodu należy starannie kontrolować stan żarówek w lampie UV i regularnie je wymieniać, ponieważ żarówka o osłabionej mocy nie utwardzi żelu jak należy, lub nie utwardzi do wcale. Zwracanie uwagi na specyfikację preparatów jest naprawdę ważne, nie tylko z powodu trudności z wykonaniem m manicure. Nieutwardzony, lub źle utwardzony żel może działać na paznokcie drażniąco i być przyczyna bardzo uciążliwych i groźnych podrażnień i uczuleń. Najwięcej reakcji uczuleniowych jest wywoływane właśnie niepoprawnym utwardzeniem preparatów.

Co jeszcze warto wiedzieć

Absolutnie podstawową kwestią, o której warto wspomnieć jest to, że żel i lakier hybrydowy po wyjęciu dłoni z lampy zawsze będzie mokry i lepki – chyba, że użyjemy topu no wipe. Dzieje się tak dlatego, że preparaty takie tworzą tak zwaną „warstwę dyspersyjną”. Dyspersja służy jako „taśma klejąca”, ma za zadanie scalać poszczególne warstwy manicure. Jej obecność jest jak najbardziej normalna i wskazana. Dyspersję z ostatniej warstwy manicure zdejmuje się wacikiem nasączonym cleanerem.

Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać wykonując manicure żelowy oraz hybrydowy to to, że kolory ciemne oraz te o bogatej pigmentacji utwardzają się ze swojej natury dłużej. Zazwyczaj informacja taka zawarta jest w specyfikacji produktu, jeśli jednak jej nie znamy, warto dla pewności wydłużyć czas naświetlania, jeśli chcemy cieszyć się manicure w wyrazistych i ciemnych barwach, szczególnie czarnej i granatowej.